Toruński Ruch dla niepełnosprawnych

150x110

W Toruniu są możliwości dla rozwoju sportu osób niepełnosprawnych. Miasto ma ku temu odpowiednią infrastrukturę sportową oraz wyspecjalizowanych instruktorów.

Z inicjatywy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Toruńskiego Ruchu na rzecz Sportu i Rekreacji Osób Niepełnosprawnych 17 kwietnia w Dworze Artusa zorganizowano spotkanie, którego głównym celem była między innymi prezentacja projektu budowy od podstaw sportu osób niepełnosprawnych oraz upowszechnianie kultury fizycznej wśród osób nie w pełni sprawnych. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i rządowych.

- Toruń posiada znakomitą, w pełni przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych infrastrukturę sportową, którą warto wykorzystać dla rozwoju sportu niepełnosprawnych – podkreśla Seweryn Smorga z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. – Mamy również instruktorów, którzy chcą prowadzić i prowadzą zajęcia i treningi dla tych osób. Dlatego marzymy o tym, by stworzyć fundamenty pod regularnie działający klub osób niepełnosprawnych, dający im możliwość doskonalenia własnych umiejętności sportowych. Sport wyczynowy to ogromnie pieniądze, o które obecnie trudno. Ale sport osób niepełnosprawnych nie wymaga wysokich nakładów finansowych, myślę, że za 10 – 15 tysięcy złotych rocznie można prowadzić jedną sekcję. A satysfakcja z możliwości profesjonalnego uprawiania sportu, integracja środowiska niepełnosprawnych ze sprawnymi czy w ogóle aktywność w życiu miasta każdej niepełnosprawnej osoby to rzeczy bezcenne.

Przypomnijmy, że 18 maja odbędzie się II Toruńska Olimpiada Osób Niepełnosprawnych. Do 10 maja trwają zapisy chętnych do udziału w zawodach. Sukces ubiegłorocznych zawodów przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów, dlatego w tym roku impreza ma być zorganizowana na większą skalę.